Başlangıç - Site Rehberi

Öğrenmeye başlamadan önce bu sayfaya göz atmanızda yarar var. Burada, siteyi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

ANLATIM

Sitede anlatımı Kana (Japon yazı karakterleri), Romaji (Latin alfabesi) ve Türkçe anlamlarını alt alta dizerek yaptım. Böylece karşılaştırma yaparak daha etkili biçimde öğrenebilirsiniz. Her konudaki örnek cümlelerde temel olarak şu şekilde ifadeler göreceksiniz;

日本でも、トルコでも、地震が多いです。
Nihon de mo, Toruko de mo, jishin ga ooi desu.
Japonya'da da, Türkiye'de de, deprem çoktur.

Yukarıda gördüğünüz gibi Kana, Romaji ve Türkçe anlam alt alta yazılı. Yani;

日本
Nihon
Japonya

De
De Hâl Eki

Mo
De Bağlacı
トルコ
Toruko
Türkiye
地震
Jishin
Deprem

Ga
Özne Edatı
多い
Ooi
Çok, fazla
です
Desu
Bildirme Edatı
şeklinde alt alta dizim yapılarak örneklenmiştir.

DERSLER

Temel Japonca derslerine, navigasyon barındaki Dersler tabından erişebilirsiniz. Dilbilgisi derslerine; edatlar, isimler, zamirler ve sıfatlar ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra kapsamlı bir konu olan "Fiiller ve Çekimleri" konusuna geçmeniz uygundur. Nitekim, temel derslerin sınıflandırmasını da bu şekilde yaptım. 

Önemli: Hemen hemen tüm konulardaki örneklerde mecbur olarak çeşitli fiil çekimleri de kullanmak zorunda kaldığımdan, Fiiller konusuna gelmeden önce, bu konuyu önceden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Ya da bunun yerine, çalıştığınız konuya odaklanıp fiilleri daha sonraya bırakabilirsiniz. Örneğin edatları çalışıyorsanız ve fiilleri henüz öğrenmediyseniz, fiilin nasıl çekimlendiğine, kullanılan kanjilere vs. odaklanmak yerine, çalıştığınız konu olan edatlara odaklanmalısınız. 

TESTLER

Sitedeki alıştırmalara, Alıştırmalar tabından erişebilirsiniz. Alıştırmalar genelde boşluk doldurma şeklinde olup, skor hesabı yerine, yanlış cevap verdiğinizde size açıklama yapıp doğrusunu seçtirme şeklinde bir sisteme sahip. 

Alıştırmaları düzenli olarak eklemeye, temel derslerin hepsini ekleyip, iyice düzenledikten sonra başlayacağım.

JAPONCA YAZI KARAKTERLERİ

Japonca yazı karakterlerini öğrenmeye Hiragana karakterlerinden başlamalısınız. Daha sonra Katakana karakterleri, Hiragana karşılıklarıyla ilişkilendirerek öğrenmenizde büyük fayda var. Çünkü pek çok Katakana karakter, Hiragana karşılıklarına şekil olarak benzemektedir. 

Kanji karakterleri öğrenmek şüphesiz ki, Japoncanın en zorlayıcı yönlerinden biri. Bunları ne zaman öğrenmeye başlayacağınıza kendiniz karar vermelisiniz. Dilbilgisi çalışmaktan sıkıldığınızda, arada bir kaç Kanji öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ya da ilk önce dilbilgisini belli bir seviyeye kadar kavrayıp, daha sonra Kanji öğrenmeye başlamak isteyebilirsiniz. Tercih sizin.

Sitede an itibariyle Temel Kanji Tablosu dışında, Kanji dersleri yok. Yakında eklemeye çalışacağım.

JAPON KÜLTÜRÜNE DAİR YAZILAR

Japonya'da yaşam ve Japon kültürüne dair ilgi çekici bulduğum her şeyi, görüşlerimi ve tecrübelerimi sitede paylaşmayı umuyorum. Ders çalışmaktan sıkıldığınızda göz atmak isteyebilirsiniz.

JAPONCA KAYNAKLAR VE DERS KİTAPLARI

Japonca'yı düzgün bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bir kitap çalışma kitabı edinmenizin faydası var. En azından elinize bir defter kalem alıp yazılı uygulama yapmanız gerekli. Yakında yerli ve yabancı kitap önerilerimi paylaşmayı düşünüyorum. 

RIKAIKUN VE RIKAICHAN

Chrome ve Firefox için çok yararını gördüğüm bir extension. Mouse okunu Kanji veya Kana ifadelerin üzerine getirdiğinizde anlamını, Furigana açılımlarını görmenizi sağlıyor. Chrome için Rikaikun, Firefox için Rikaichan olarak geçiyor. Kullanmanız tavsiyemdir.

Rikaikun - Chrome için
Rikaichan - Firefox için

Benzeri program ve add-on'ları yakında paylaşacağım. Bu konuyu da sık sık güncelleyip elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. 

İyi çalışmalar!

5 comments :

 1. Çok güzel bir site oluşturulmuş.Emeğinize sağlık,

  YanıtlaSil
 2. Japonca kitap nereden okuyabilirim

  YanıtlaSil
 3. Japonca kitap nereden okuyabilirim

  YanıtlaSil
 4. Siteniz gercekten cok guzel. Uzun zamandan beridir Japonca ögrenmek istiyordum ama animelerden ogrendiklerim yeterli olmuyordu. Gercekten yaptiginiz isin hakkini vermişsiniz. tesekkur ederiz. :))

  YanıtlaSil