Japonya Vizesi - Turizm Amaçlı Vize ve Vize Muafiyeti Programı

Bütün Vizelerle ilgili detaylı bilgi için tıklayın: Vize Rehberi

Türk Vatandaşları İçin Vize Muafiyet Programı


Turistik amaçlarla gerçekleştirilecek ve 3 aya kadar olan Japonya seyahatlerinde Türk vatandaşları için vize alınması gerekliliği yoktur. Ancak, geçmişte Japonya'dan sınır dışı edilen, Japonya'ya girmesine müsaade edilmeyen veya Japonya'ya girişlere ilişkin kanunlarda belirtilen hususlara uymadığı belirlenen kişiler açısından vize muafiyeti geçerli değildir.

Eski Tip (Çipli Olmayan) Umuma Mahsus T.C Pasaportları ile Japonya'ya Giriş Yapmayı Planlayan Kişiler için:

Eski tip pasaporta sahipseniz ziyaretinizden önce vize almanız zorunlu:
"1 Nisan 2011 tarihi itibariyle, makinede okunamayan tipte (eski tip=çipli olmayan) Türkiye Cumhuriyeti pasaport hamillerinin vize almalarının teşvik edilmesine karar verilmiştir. Eski tip (çipli olmayan) T.C. pasaport hamillerinin Japonya'yı ziyaretleri öncesinde vize almaları önemle tavsiye olunur. Bu tedbir, eski tip (çipli olmayan) umuma mahsus pasaport hamillerine yöneliktir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları bu uygulamadan muaftır."

Ancak, Japonya'da kazanç elde etmek amacıyla Japonya'ya seyahat edecek kişilerin, ülkede kalış süreleri 3 ayın altında olsa dahi, vize almaları zorunludur.

Turistik Amaç Dışındaki Diğer Vizeler


Japonya'ya giriş vizeleri genel olarak, diplomatik vize, resmi görevli vizesi, çalışma vizesi, genel vize, kısa süreli konaklama vizesi, transit vize ve özel vize olmak üzere 7 çeşittir.

Detaylı bilgi için Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine göz atabilirsiniz.

Ayrıca vize işlemleri için temel bilgilere Japonya Büyükelçiliği resmi sitesinden erişebilirsiniz.
1 comments :